Borsada Hisse Senedi Alıp Satmak İçin Ne Yapmalıyım?

Borsada hisse senedi alım satımı nasıl yapıldığını, borsa işine yeni başlayanlar veya bu konuda acemilik çekenlerin kafalarını kurcaladığı soruların başında geliyor.

Arkadaşlar bu sorunun cevabına geçmeden önce bazı konulara değinmek istiyorum. Öncelikle eğer borsa gibi riskli bir işe girme gibi bir düşünceniz var ise lütfen öncelikle iyi bir araştırma yapınız.

A’ dan Z’ye borsa ile ilgili bütün bilgilere sahip olunuz. Birçok insan borsa sayesinde zengin olmuştur ama birçok insan da iflasın eşiğine gelmiştir.

Siz de duymuşsunuz haberlerde veya bir gazete köşesinde X kişi borsada bütün parasını kaybetti veya Y kişi borsa sayesinde zengin oldu. Siz de borsada kaybeden veya iflas eden değil de zengin olan kategorisine girmek istiyorsanız, iyi bir araştırma yapmalısınız.

Hisse senedi nedir?

    Şirketler işlerini büyütmek veya nakit para ihtiyacını karşılamak için, çoğu zaman hisselerini satışa çıkartırlar. Yatırım yapmak isteyen insanlarda o şirketlerin hisselerini alıp yeri zamanı geldiğinde satarlar.

Siz bir şirkettin hissesini aldığınız zaman bir nevi şirkete ortak olmuş oluyorsunuz ve kendi payını dilediğin zaman satışa çıkarmakta özürsün.

Büyük şirketler halka arz adı verilen bir işlemle hisselerini satışa çıkartıp fiyat belirlerler. Ve borsa İstanbul, New York borsası gibi şirketlerin istediği borsalarda alınır-satılır.

Aslında şirketler ilk hisselerini satışa çıkarttığı zaman para kazansalar bile yatırımcılar, hisse senetlerini alım satımı sırasında oluşan fiyat dalgalanmalarında kazanmaya devam ederler.

 Kendinize iyi bir aracı kurum seçiniz.

Hisse senedini almak için kendinize güvenilir ve sağlam bir aracı kurum seçip o kurumda kendinize bir yatırım hesabı açınız. Gerek ülkemizde gerekse de dünyada bu işlerle uğraşan birçok aracı kurum bulunmaktadır.

Bu kurumların hepsi olmasa da birçoğu borsada hisse senedi alıp satma iznine sahip belgeleri bulunmaktadır. Kendinize bir kurum seçtiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey, bu kurumun izin belgesinin olup olmadığına emin olmaktır.

Artık günümüzde, bütün banklar borsada hisse senedi alım-satım iznine sahipler. Banklar dışında, İntegral menkul, ışık FX,  GCM Forex gibi şirketler de hisse senedini alıp-satım işlerini yapıyorlar.

Eğer bu işlerde yeni iseniz size tavsiyem işlemlerinizi bir banka aracılığı ile yapınız. Örneğin iş bankası, Halkbank, Yapı kredi gibi bankalardan birinden bir hesap açın ve paranızı yatırıp hisse senedi alım/satım işlerinizi yapınız.

Aldığınız hisse senedini takip ediniz

Daha öncede borsanın ne kadar riskli bir iş olduğu konusunda sizleri uyarmıştık. Eğer borsa işlerine girmişseniz sürekli piyasaları takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle hisse senedi aldığınız şirketin durumundan haberdar olmanız gerekmektedir.

Günümüzde akılı telefonlar sayesinde borsayı takip etmek çok kolay bir iş haline gelmiştir. Ucuza aldığınız hisseleri yükselişe geçtiği zaman elden çıkarınız. Hepinize bol kazançlar.