Borç Ödenmesine Rağmen Kart Gecikmeye Düşer Mi?

Kredi kartı kullanıcıları, kimi zamanlarda maddi yetersizliklerinden kimi zamanlarda ise sistemsel durumlardan dolayı bazı sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bu durumlar genellikle kişilerin kredi notu hakkındaki konularda karşılarına çıksa da, tek sorun bundan ibaret değildir. Örnek verecek olursak, kartın gecikmeye düşmesi durumundan borc odenmesine ragmen kart gecikmeye duser misöz edebiliriz. Bu durum, genellikle kişilerin ekstre düzenlenen tarihte belirtilen son ödeme tarihini belirli nedenlerden dolayı kaçırmalarından kaynaklanmaktadır. Bankanın ödeme yapılmasını istediği tarihlerde herhangi bir ödeme yapılmamışsa, ne yazık ki borçları gecikmeye düşecektir. Fakat, kişiler bazen ödeme yaptıkları halde yine borçlarının gecikmiş olarak göründüğünü fark etmektedir.

Kartın gecikmeye düşmesi durumu ile karşılaşanlar, eğer borçlarını ödediklerinden ve bu ödemenin de son ödeme tarihinden önce yapıldığından eminse, bankalarına itirazda bulunabilirler. Yapılacak olan itirazda, doğrudan müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ödeme yapılan tarih sistem üzerinden otomatik olarak görüleceğinden dolayı herhangi bir dekont almanıza gerek yoktur. Müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmede, sorunun neyden kaynaklandığı size belirtilecektir. Ancak, ne yazık ki gecikmeye düşen bir borç sisteme kaydedildiğinden ve Kredi Kayıt Bürosu’nun da bu kayıtlara doğrudan ulaşabildiğinden dolayı, ne yazık ki kredi notunuzdaki düşmeler ile banka sicilinizde meydana gelen olumsuz kayıtların silinebilmesi bu işlem ile mümkün olmayacaktır. Bunun yerine Kredi Kayıt Bürosu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Kartın Gecikmeye Düşmesi Nasıl İptal Edilir?

Kartın gecikmeye düşmesi durumu ile karşılaşmış olan kredi kartı kullanıcıları, bu işlemin iptal edilmesi için bankalarına başvurduklarında yalnızca sorunun neyden kaynaklandığını öğrenebilecektir. Eğer sorunun tamamen ortadan kalkmasını istiyorsanız, önce bankanıza başvurarak hesap dökümünü almanız, sonrasında da Kredi Kayıt Bürosu’na e-mail veya da posta yolu ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’na yapacağınız bu başvurular kesinlikle işleme  alınacaktır. Eğer sistemsel durumlardan dolayı bir problem ortaya çıkmış ve ödemenize rağmen borcunuz gecikmeye düşmüşse, bu sorun ortadan kaldırılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Gecikmeye Düşer?

Kredi kartı kullanan kişiler için her ay belirli tarihlerde kredi kartı ekstresi düzenlenecektir. Bu ekstre, toplam kredi kartı harcamaları baz alınarak hazırlanacaktır. Ekstre hazırlandıktan sonra kişilerin kredi kartı limitlerinde ne kadar kullanılabilir alan kaldığı, kredi kartı kullanımından dolayı ne kadar ödeme yapılması gerektiği yani dönem borcu toplamı, bunun haricinde de asgari ödeme tutarı ile kredi kartı borcu son ödeme tarihi belirtilecektir. Kişiler bu bilgiler ışığında son ödeme tarihine kadar dönem borcunu ya da doğrudan asgari tutarı ödemesi gerekmektedir.

Yapacağınız ödemeler genellikle küsüratlı olacak ve bu küsüratın tamamını ödemeniz gerekmektedir. Eğer 1 kuruş bile eksik para yatırılırsa, sistemsel durumlardan dolayı kartınız doğrudan gecikmeye düşecektir. Ayrıca, kredi kartı son ödeme tarihi geldiğinde, saat gece 00:00’a kadar ödeme yapmanız için süreni olacaktır. Bu süre 1 dakika bile geciktiğinde gün döneceğinden dolayı yine borç zamanında ödenmemiş görünecektir.

Hakkında

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir