Benden Habersiz Bes Kayıt Etmişler Ne Yapmalıyım?

Çalışan bireylerin emeklilik dönemlerine kadar birikim yapmaları, hem toplu para alabilme hem de ikinci bir emeklilik şansına sahip olabilmeleri açısında, devlet destekli olarak bireysel emeklilik sistemi geliştirilmiştir.

Şuan birçok kişi maaşlarında yapılan kesinti sonrasında bunlardan haberdar olmuş olsa da, söz konusu sistem, çalışanların tamamını zorunlu olarak kapsamaktadır.

BES iptali yaptırmak isteyen kişilere her ne kadar fırsat tanınmış olsa da, düzenli bir işte çalışan kişilere sorulmadan bu sisteme dahil edilmeleri gerekmektedir.

Aylık brüt kazanç toplamı en fazla SGK tavanına göre ayarlanmakta ve bu tutarlar da aylık olarak kişilerin maaşlarından tahsil edilmektedir. Bundan dolayı, maaş bordrosu incelendiği zaman eğer bir BES kesintisi kaleme alınmışsa, bu durum kesinlikle sizi panik içerisine sokmamalıdır.

Çünkü, devlet tarafından geliştirilen bu sistemde, kayıt olunan tarihten itibaren 3 ay içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır.

Eğer bu süre içerisinde BES iptali başvurusunda bulunursanız, sorunsuz bir şekilde bireysel emeklilik hesabınız kapatılacak, bireysel emeklilik hesabınızda sizden yapılan kesintiler de eksiksiz olarak size geri iade edilecektir.

Ancak, 3 aylık cayma süresi kaçırılmışsa, bu durumda bireysel emeklilik firması tarafından bir miktar kesinti sonrasında iade yapılacaktır.

Adıma Bireysel Emeklilik Yapıldığını Nasıl Öğrenirim?

1 Ocak 2017 tarihinden sonra zorunlu bireysel emeklilik sistemi hayatımıza girmiştir. Bu sisteme kayıt olmamış kişiler, yukarıda da belirttiğimiz gibi, işverenleri tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilecektir.

Sizin adınıza bir bireysel emeklilik sistemi yapılıp yapılmadığını öğrenmek için iki farklı uygulamaya gidebilirsiniz. Bunlar şu şekildedir.

  1. Maaş bordrosu incelemesi
  2. E-Devlet incelemesi

Yukarıdaki yöntemler ile kişilerin adlarına açılan bir bireysel emeklilik hesabı olup olmadığını öğrenmeleri mümkündür. İlk olarak maaş bordrosunda yapılacak olan incelemeden söz edelim.

Zorunlu BES Nasıl İptal Olur?

Maaş bordrosu alındığında, kişiler net maaşları, brüt maaşları ve yapılan tüm kesintiler ayrı kalemler ile ele alınacaktır. Eğer bu kalemler arasında zorunlu bireysel emeklilik sistemi ya da diğer bireysel emeklilik sistemleri ile ilgili bir bölüm varsa, aktif bir hesabınız olduğundan söz edebiliriz.

Maaş bordrosu üzerinde yapacağınız bu tespit sonrasında, e-devlet sistemine girerek ya da işveren ile görüşme sağlayarak, hangi kurumdan hesap açıldığını öğrenebilir, sonrasında da iptal işlemlerini başlatabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yapacak olan kişiler, doğrudan Bireysel Emeklilik İşlemleri menüsüne yönelmelidirler. Burada, adınıza kayıtlı bir emeklilik hesabı olup olmadığını, ne kadar kesinti yapıldığını, devlet katkısının ne kadar fayda sağladığını ve ne kadarlık bir süredir bu işlemin devam ettiğini görebilirsiniz.

Firma tespiti yaptıktan sonra da, bireysel emeklilik firmasının müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilik hesabınızı iptal ettirebilirsiniz.

Son olarak, kişilerin nasıl bu sisteme dahil olduğundan söz etmemiz gerekir. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde herhangi bir imza işlemine gerek yoktur.

Bundan dolayı otomatik olarak yasal zorunluluklardan hesap açılacaktır. Ancak, diğer bireysel emeklilik hesaplarında, sizin ıslak imzanıza ihtiyaç duyulduğundan dolayı, adınıza habersiz bir şekilde işlem yapılamayacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Çok Borcum Var Nasıl Ödeyebilirim?

Bazı durumlarda nefsin kurbanı olan kişiler kendilerini büyük bir borç batağının içinde bulabilirler. Bu tarz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir