Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Bazı bireyler daha önceki dönemlerde ödeme güçlüğü çekerek bankalar ile sorun yaşayabilirler. Bunun yanında yeterli geliri olmadığı için kredi çekemeyenler de çareyi başka birinden kredi çekme ricasında bulunmakta ararlar.

Bu tarz bireylerin bir yakınlarından ya da arkadaşlarından kredi çekme talebinde bulunması aslında büyük risk taşır. Bu aileden biri dahi olsa ödememe durumunda banka krediyi çeken kişi ile muhatap olur.

Kredi Çekme Kararı Vermek

Herhangi biri bir başkasından kredi çekme ricasında bulunabilir. Çeşitli sebepler ile kredi çekemeyen ancak paraya ihtiyacı olan birine yardım etmek adına kredi çekmek oldukça risklidir.

Her şeyden önce krediyi çeken kişi bankanın muhatabıdır. Yani banka kredi ile verilen paranın aslında kimin kullandığı ile ilgilenmez. Başkası için kredi çektim ve ödemiyor demek istemiyorsanız bir kez daha düşünün.

Tamamıyla krediyi çeken kişinin sorumluluk altında olacağı bu durum beraberinde çeşitli sıkıntıları da getirir. Bu nedenle başkası adına kredi çekerken bir kez daha düşünülmeli ve riskli kararlar alınmamalıdır.

Hukuksal İlerleme

Çekilen kredi, krediyi çektiren kişi tarafından ödenmez ise krediyi bankadan çeken kişi zor durumda kalır. Ödemelerin gecikmesi bankanın krediyi çeken kişi ile muhatabına zorlar.

Hatta ilerleyen süreçlerde krediyi çeken kişinin KKB’ si etkilenir ve krediyi çeken kişi banka avukatı ile muhatap olur.

Hatta ödenmediği sürece artan faiz de bunlara ek olarak oldukça can sıkıcı olur. Krediyi çeken kişi isterse krediyi çektiren kişiden davacı olabilir.

Ancak bu durumda bankayı hiçbir şekilde bağlayan bir konu değildir. Ayrıca bu tarz davalar delil yetersizliği sebebi ile çoğu zaman ne yazık ki olumsuz kapatılır.

Kredi Kullanımında Kefalet

Aslında birine kefil olmak da başkası adına kredi çekmek ile aynıdır. Yani kefil olan kişi krediyi çeken kişi ile aynı sorumluluğu paylaşır.

Kredi çeken kişi tarafından ödenmez ise banka yine kefil kişi ile muhatap olur ve krediyi kefil kişinin ödemesini ister. Ayrıca krediyi çeken kişi ile birlikte kefil kişinin de KKB puanı etkilenir.

Ancak son yıllarda alınan bir karar ile artık kefil olacak kişinin eşinin onayı da gerekiyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir