Bankamatiğe Param Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

Banka ATM noktaları kişilerin hayatında birçok kolaylık sağlamaktadır. Örnek verecek olursak, nakite sıkıştıkları dönemde acil bir şekilde para çekmeleri, hesaplarına para yatırmaları, fatura ödemeleri ya da kredi ve kredi kartı borçlarını yatırmaları için kişilerin banka şubelerinde sıra beklemeleri yerine doğrudan ATM’leri kullanabileceğinden söz edebiliriz. Buna ek olarak, hayatımızda büyük bir kolaylık sağlayan banka ATM’lerinin zaman zaman bazı problemler yaşattığı da bilinmektedir. Bunun en çok bilineni ise bankamatiğe para sıkışması durumudur. Kişiler çekecekleri ya da yatıracakları tutar ne olursa olsun, bu gibi bir durumlar karşılaştıklarında panik yapmaktadırlar. Ancak, kesinlikle panik yapılmaması gerekmektedir.

Bankamatik noktalarında yatırdığınız ya da çekeceğiniz paranın sıkışması durumu ile karşılaştığınızda, bu durum doğrudan banka kayıtlarına geçecektir. Çünkü, bankamatik içerisinde bulunan para, sürekli olarak kayıt altına alınmaktadır. Bundan dolayı bankaya müracaat edildiğinde, tüm sorun ortadan kaldırılacaktır.

Kişilerin böyle bir durumla karşılaştığı anda, ATM ekranında bir uyarı belirecektir. Paranın teslim edilemediği ya da bir problem meydana geldiği bundan dolayı da banka müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerektiği hakkında bir bildiri gelecektir. Bu bildiriyi görmenizin ardından tek yapılması gereken ekranda bulunan numaranın aranmasıdır. Bankanın müşteri hizmetlerini aradığınız zaman birkaç dakika içerisinde problem giderilecektir. Ancak, zaman zaman problemin kendiliğinden giderildiği ve paranın ATM’de geri iade edildiği bilinmektedir. Bundan dolayı kişilerin banka müşteri temsilcisi ile yapacağı görüşme tamamlanmadan kesinlikle bankamatik önünden ayrılmaması gerekmektedir. Ekranda size gösterilen bildiri kaybolana kadar ATM önünde beklemelisiniz.

Eğer bankamatiğe para sıkışması durumu, doğrudan banka şubesinin önünde bulunan ATM’lerde meydana gelmişse, önce güvenlik görevlilerine bu durumu bildirmelisiniz. Çünkü ATM’lerde meydana gelecek bu gibi durumlar doğrudan güvenlik gözetiminde yapılmaktadır. Güvenlik görevlisi hem ATM’de herhangi bir işlem yapılmaması için söz konusu ATM’de işlemleri pasif hale getirecektir, hem de kişilerin parasının iade edilmesi için ilgili görevliye durumu izah edecektir. Ancak, kişilerin parasını alabilmesi her zaman için anında mümkün değildir. Çünkü, bankamatiklerde meydana gelen durumlarda, sistemin tamamen çalışmaması durumları dışında ATM’lere herhangi bir müdahale yapılamamaktadır. Bunu aynı şekilde bankalardaki yoğunluk da etkileyebilmektedir.

Bankamatiğe Sıkışan Para Nasıl Alınır?

Bankamatiğe para sıkışması durumunda, doğrudan şube görevlilerinden yardım alabilirsiniz. Eğer banka şubesinden bağımsız bir noktada bu sorun ile karşılaşmışsanız müşteri hizmetlerini aramalısınız. Bankamatikte sıkışmış olan paranın size iade edilebilmesi için önce bankanın bir tutanak hazırlaması gerekmektedir. Bunun ardından sizinle irtibat kurulacak ve iade işlemleri hakkında bilgi verilecektir. Eğer şubelere gelmeniz istenirse kimliğiniz ile birlikte giderek söz konusu parayı iade alabileceksiniz. Bununla birlikte bankada bulunan hesabınıza da bu paranın iade edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir