Bankalardan İcralık Araba Nasıl Alınır?

Bankalara borcu olan kişiler, borcunu ödemediğinde ve banka tarafından tahsilat işlemleri için icra yoluna başvurulduğu zaman, sonuç her zaman için iyi sonuçlanmamaktadır. Kişilerin bankaya kredi başvurusu yaparken eğer gösterdikleri bir ipotek varsa, bunlar borca karşılık alınacaktır. Eğer yoksa da, kişilerin adına kayıtlı olan konut ya da taşıt için icra işlemi başlatılacaktır.

Bankalar, özellikle borca karşılık olarak taşıtların icra yolu ile alınmasını tercih etmektedirler. Bunun nedeni ise, açacakları ihaleler ile bu araçları kısa sürede satabiliyor olmalarıdır.

İcralık araba almak isteyen kişilerin yoğun bir ilgi gösterdiği bankalar, bu işlemi tamamen resmi bir şekilde ve noter huzurunda yapmaktadır. Kişilerin teklif sunacakları otomobiller, ihale sonrasında da noter huzurunda kişilere aktarılacaktır.

İcralık Araba Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İcralık araba almak isteyen kişilerin, ihale katılım belgelerinin olması ve nüfus cüzdanları ile birlikte başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda hangi bankanın ihalelerine katılmak isteniyorsa, şubeler üzerinden bilgi alınmalıdır. Sonrasında da ihale günü geldiğinde, kişiler katılım belgesi ve nüfus cüzdanları ile ihalenin yapılacağı alana giderek, teklifte bulunabilirler.

İcraya düşmüş olan otomobiller satılırken, yukarıda da belirtildiği gibi tüm işlemler resmi bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye’de icralık otomobillerin satışı yapılırken, Yediemin Otoparkı tercih edilmektedir. Burada otopark yetkililer, polis memurları ve icra müdürleri görev almaktadır.

Kişilerin ihale konusunda herhangi bir sorun yaşamamaları ve ihale alanının sorunsuz bir şekilde takibinin yapılabilmesi için, 24 saat boyunca kamera ile takip yapılmaktadır.

İhale yapılacak olan alanlar, kesinlikle devlet güvencesi altındadır. Bundan dolayı katılımcıların herhangi bir güvenlik tehdidi ile karşılaşması mümkün değildir. Ayrıca, ihaleye fesat karıştırmaya çalışan ya da bunu gerçekleştiren kişiler için de hapis cezasına giden bir adli uygulama başlatılacaktır.

İcralık Araba Listesine Nasıl Ulaşırız?

İcralık araba almak için kişilerin başvuruda bulunacağı birçok banka bulunmaktadır. Bankalar tarafından ihaleler belirli aralıklar ile yapılmakta, ihale hakkında bilgiler de katılımcılara sunulmaktadır. Bundan dolayı, ihaleye çıkacak olan araçların markaları, modelleri ve yaşları hakkındaki tüm bilgileri, bankaların internet siteleri üzerinden ya da banka şubelerine giderek doğrudan ilgili personel ile konuşarak, öğrenebilirsiniz.

Kişiler icra yolu ile satılacak olan araçların tüm bilgilerine ulaştıktan sonra, kesinlikle bir tereddüt yaşamamalıdırlar. Çünkü, anlatılanın dışında bir otomobilin karşınıza çıkması kesinlikle mümkün değildir. Banka güvencesinde bulunan ve kontrolleri yapılmış olan bu araçları, ihale öncesinde de inceleme şansınız bulunmaktadır.

Kişilerin ihaleye katılmadan önce banka şubeleri ile irtibat kurması oldukça önemlidir. Çünkü, ihale sürecinde vereceğiniz tekliflerde, binlerce lirayı üzerinizde taşımak istemeyebilirsiniz. Bundan dolayı, hangi bankanın ihalesine katılacaksanız, o bankada bir hesap açtırabilirsiniz.

Ayrıca, bankada paranız olduğundan dolayı da, ihalelere teminat mektubu ile katılım gösterebilirsiniz. Son olarak, ihaleye girecek olan kişiler, otomobillerin piyasa fiyatlarına göre çok daha ucuz olduğunu bilmelidirler.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir