Bankadan Paramı Nasıl Geri Alabilirim?

Kişiler, zaman zaman bankada açtırdıkları hesapları ile işlem yapmamakta ya da açtırdıkları hesabın varlığını bir süre sonra unutmaktadır. Her ne kadar kişilerin hesapları ve içerisinde bulunan para banka güvencesindeymiş gibi görünse de, belirli bir süre sonra işlem yapılmadığından dolayı zaman aşımı süresi uygulanacak ve hesabınızdaki para sıfırlanıp hesabınız kapatılabilecektir. Bu gibi durumlarda bankada unutulan paranın geri alınması için birkaç adımın takip edilmesi gerekmektedir.

Bankada unutulan paranın geri alınması için belirlenmiş yasal zaman aşımı süresi 10 yıldır. Yani, sizler 10 yıllık süre içerisinde banka hesabınız üzerinden herhangi bir işlem yapmazsanız, para yatırma ya da çekme işlemi yapmamışsanız, hesabınız zaman aşımı sonrasında iptal edilecektir. Bu gibi durumlarda, zaman aşımına uğrayan hesaplar doğrudan gelir durumları kaydedilmek şartı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devir işlemleri başlatılacaktır.

Bankada Unutulan Paranın Alınması

Eğer bankada herhangi bir unutulmuş hesabınızın olup olmadığını merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından oluşturulmuş olan zaman aşımı internet sitesini ziyaret etmektir. Ancak, kurulmuş olan bu internet sitesi, yalnızca belirlenen tarihler arasında aktif hale getirilmektedir. Örnek verecek olursak, 2017 yılı için bankada unutulan mevduat miktarlarının ilan edilmesi ve kişilerin kontrol yapabilmesi için 27 Haziran tarihine kadar süre verilmişti. 2018 yılında bu sürenin ne zaman başlayacağı ise, doğrudan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından ilan edilecektir.

Kişiler zaman aşımına uğramış banka hesapları ve hesaplarda bulunan para miktarlarını öğrendikten sonra ise, belirtilen tarihler arasında banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Herhangi bir hesap kartı ya da hesap cüzdanı ile işlem yapılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kişilerin yalnızca nüfus cüzdanları ile birlikte bankaya başvurmaları yeterli olmaktadır.

ATM’nin Vermediği Parayı Bankadan Nasıl Geri Alırım?

Bankada unutulan paranın geri alınması işlemlerinde karşılaşılan bir diğer durum da, ATM’lerde yapılan işlemlerde karşımıza çıkmaktadır. Genellikle fatura veya da kurum ödemelerinde karşımıza çıkan bu durumlarda, ATM’de olmayan bir banknot ya da madeni para olduğu durumlarda, kişilere ATM üzerinden bir dekont verilecektir. Bu dekont üzerinde, kişilerin hangi banka şubesine gitmesi gerektiği yazacaktır. Bu makbuzu kaybetmediğiniz sürece kimliğiniz ile birlikte banka şubesine gittiğiniz zaman, ATM’nin size teslim etmediği para miktarı hemen ödenecektir.

ATM’lerde para çekme konularında yaşanan diğer bir durum da, ATM’ye paranın sıkışması sorunudur. Eğer para çekme işlemi yaparken ATM’ye paranızın sıkışması ya da bunun gibi bir problem ile karşılaşırsanız, ilk olarak bankanızın müşteri temsilcisine bağlanmalı ve durum hakkında bilgilendirme yapmalısınız. Bankaya kayıt oluşturulduğundan dolayı, çok bir zaman geçmeden sizi şubeye davet edecekler ve ödemenizin yapılmasını sağlayacaklar. Bundan dolayı bankadan yapacağınız para tahsilat işlemlerinde, gerekli birimlere başvuru yapıldığı sürece herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacaktır.

Hakkında

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir