Bankada Unutulan Parayı Sorgulama ve Alma

Bankalarla bir şekilde ilgisi alakası olmayan vatandaş sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta özellikle ticaretle uğraşan bazı vatandaşların birden fazla banka ile çalıştığı bile olmaktadır. Tabii ki böyle olunca ister istemez bazen bankalardaki hesaplar, kredi kartları, vs. gibi şeyler unutulabilmektedir.

Özellikle bankada unutulan hesaplardaki paralar ise ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Bu yazımızda bu konuyla ilgili olarak bankada unutulan para geri nasıl alınır konusunu işlemeye çalışacak ve yapılması gerekenleri adım adım anlatmaya çalışacağız.

Türkiye genelinde bankalarda unutulan paraların miktarına baktığımızda; 200 milyon TL ‘yi geçtiğini görmekteyiz. Yaklaşık 3 milyon kişinin de hesabında para unuttuğu görülmektedir. Bu paralar ile ilgili olarak belirlenmiş bir yasal prosedür vardır.

Bu prosedüre göre; bankalarda hesapların belli bir süre hareketsiz kalması sonrasında zaman aşımına girecek ve bu para da daha sonra TMSF ‘ye ( Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu ) aktarılmaktadır. Bunun için belirlenmiş süre ise 10 yıldır. Bu konu Bankacılık Kanunu ‘nu 62.maddesinde düzenlenmiştir. Merak edenler ilgili kanun maddesini inceleyebilir.

Rakamlara baktığımızda 200 milyon TL ‘nin çok ciddi bir rakam olduğu görülecektir. Bu konuda harekete geçen TBB ( Türkiye Bankalar Birliği ); vatandaşın hak kaybının önüne geçmek için bir çalışma yapmış, bu çalışma sonucunda da bankalarda hesap unutan vatandaşlarla ilgili bir liste oluşturulmuştur.

Bu listede TBB ( Türkiye Bankalar Birliği ) tarafından internette dönemsel olarak yayınlanmaktadır. Bu dönemler ise Şubat ayı ile Mayıs ayı arasında ( 01 Şubat – 31 Mayıs ) olmakla birlikte, aynı zamanda bankaların sitelerinde, TMSF ( Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu ) ‘nin internet sitesinde de yayınlanmaktadır.

Ayrıca katılım bankalarında unutulan hesap ve paralar ile ilgili olarak ta TKBB ( Türkiye Katılım Bankaları Birliği ) tarafından bu listeler yayınlanmakta ve bu de TKBB ( Türkiye Katılım Bankaları Birliği ) ‘nin internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır. Mayıs ayı sonu itibariyle de bu ilan ilgili yönetmelik gereği kaldırılmaktadır. İlan edilen dönemler yıllık olarak değişkenlik gösterebilir.


Bankada Unutulan Para Sorgulama


Bunun için az önce de belirtmiş olduğumuz kurumların internet sitelerine girip, sorgulama ekranından ad, soyadı, TC kimlik numarası gibi bilgileri girdikten sonra doğrulama kodunu yazıp “ ARA “ butonuna tıklamak yeterlidir.

Özellikle tek tek bankaların sitelerinden sorgulama yapmaktansa; TMSF ‘nin adresinden, TBB ‘nin www.tbb.org.tr adresinden ya da TKBB ‘nin www.tkbb.org.tr adresinden sorgulamak size zaman kazandıracaktır.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?


Sorgulama sonucunda eğer bir unutulmuş hesap ve para çıkıyorsa; bu durumda karşınıza çıkan bilgilerde ilgili banka adı, şubesi ve para miktarı da çıkacağı için bu banka şubesine kimliğiniz ile birlikte müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Başkaca herhangi bir belge istenmemektedir.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir