Banka Kredisi Çekmek İçin Önemli Bilgiler

KREDİ BORCUMU ÖDEMEZSEM NE OLUR?

Banka kredisi, krediyi aldığınız bankayla sözleşme ve geri ödeme planında ödemeniz çok önemlidir. Bu noktada bankalara kredi borcunu ödeyemediğiniz takdirde yüksek faizler uygular. Bunun dışında yine yaptığınız sözleşmeye bağlı olarak banka örneğin ödeyemediğiniz bir taksit için kredinin geri kalan tamamını sizden geri talep edebilir.

Diğer yandan yine yaptığınız sözleşmeye bağlı olarak banka ödenmeyen taksitler için hakkınızda yasal takip başlatabilir. Kredi borcunu ödeyemediğiniz takdirde bankalar hiç bir şey yapmadan durmazlar. Mutlaka o borcu sizden geri almaya çalışır.

Bu noktada size ulaşamadığı takdirde bile kredinize kefil olan kişiler o borçtan sorumlu olur. Bu yasal takip kapsamında ne yazık ki hacizler de günümüzde söz konusu olmaktadır.

KREDİ ALACAĞIMIZ BANKAYI NASIL SEÇEBİLİRİZ?

Kredi alacağımız bankayı seçerken öncelikli dikkat edeceğimiz konu faiz oranları olmalıdır. Faiz oranları günümüzde her kredi türüne bağlı olarak bankadan bankaya değişiklik gösterir. Alacağımız kredinin türüne göre çeşitli bankalardan faiz oranlarına ilişkin bilgi isteyip karşılaştırma yapabilirsiniz.

Size en uygun olan faiz oranını seçerek banka kredisine başvurabilirsiniz. Bunun yanında kredi alacağımız bankayı seçerken sürekli çalıştığımız mevduatımızın olduğu bir bankadan kredi almak daha avantajlı olabilir. Bu noktada düşük komisyon ya da düşük faiz promosyonlarından yararlanabiliriz.

BANKA KREDİSİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Banka kredileri ; kurumsal krediler , ticari krediler ve bireysel krediler olarak üçe ayrılabilir. Bireysel kredilerde; ihtiyaç kredilerinden taşıt kredilerine bireylerin ihtiyaç duyabileceği her türlü alana hitap eden krediler mevcuttur. Ticari krediler işletmelere özgü kredilerdir.

Günümüzde bankalar bu kredileri genelde KOBİ kredileri adı altında kullanmaktadırlar. Kurumsal krediler ise daha büyük ölçekli şirketlere hitap eden kredilerdir. Bu kredilere bir örnek olarak da proje finansmanı gibi krediler örnek gösterilebilir.

Ticari krediler KOBİ kredileri olarak günümüzde kullanılmakta, bunlar da küçük veya orta ölçekli işletmelerin gerek yatırım finansmanları gerek işletme sermayesi gerek nakit akışı gibi ihtiyaçlarına göre kullandırılmaktadır.

BANKA KREDİSİNİN ÖDEME PLANINI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Banka kredisinin ödeme planını oluştururken kendi ödeme koşullarınızı ve yine bankaların faiz oranlarını dikkate almanız gerekir. Bu noktada sizi sıkıntıya sokmayacak ödeme planlarını tercih etmelisiniz. Örneğin vadeyi uzun tutup düşük miktarlı faizlerle kredinizi ödeyebilirsiniz.

Yada vadenizi düşük tutup daha yüksek miktarlı faizlerle kredinizi ödeyebilirsiniz. Bankalarla kredi geri ödeme planı yaparken bankaların müşteri temsilcilerinden yada finansal danışmanlarından bilgi almanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Günümüz ekonomik koşullarında vadeyi kısa tutmak aslında daha avantajlı. Çünkü önümüzdeki belirsizlikler itibari ile ne kadar kısa sürede borcumuzu geriye ödeyebilirsek o kadar kendimizi güvende hissedebiliriz.

Özellikle de ücretli çalışan insanlar için vadelerin tabii ki kredi türüne göre değişmek koşuluyla 1 veya 1.5 yıl olmasını tavsiye edebilirim.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir