Banka Kredisi Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi ve ya öteki bir adıyla konut kredi, konut sahibi edinmek isteyen fakat maddi yetersizliklerden ötürü olamayan krediye başvurulduğu kredi türü olarak biliniyor.

Ev fiyatlarının fazla olması nedeni ile kişileri kredi kullanmak durumunda bırakıyor.

Vade yöntemlerinin uzun bulunması nedeni ile ev kredisi kullanmak kişiler için çok fazla avantajlı görülüyor. Bu nedenle bu kredi türüne başvuran kişi sayısı oldukça fazla oluyor.

Konut kredisi almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Kredi başvurusu yaparken bankalar kişilerde, alınacak olan krediye göre bir takım çeşitli belgeler istiyor.

Başvuru sırasında talep edilen bu belgeler bankalar aralarında değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru yapıldığında, şartları banka belirttikten daha sonra ilgili olan bankanın kredi şartları hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Bütün şartları temin eden şahıslar ev kredisi alabiliyor.

Ev Kredisinde İpotek Ne Demektir?

İpotek kelimesinin anlamı tam olarak bankanın kredi karşılığında teminat alması anlamına geliyor. Konut yani konut kredisi alırken satın almış olunan konut da ya da başka bir konut da üstünde ipotek olması söz konusu oluyor.

Borcunu ödemeyen şahıslar için uygulanan ipotek bir nevi garanti niteliğinde oluyor. Borcun aksaması halinde üstünde ipotek olan ev satışa çıkarılıyor. Buradan elde edilmiş para ile konut kredisi borcu kapatılıyor.

Borç bitmiş olana kadar evin üstündeki ipotek devam ediyor. Bu nedenle ipotekli bir konutun başka şahıslara satılması birçok olumsuz hali yanında getiriyor.

Kredi Borcu Biten Evin ipoteğini Kaldırma

Kredi zamanında üstüne ipotek konulan konutun halinde herhangi bir değişim yapılmıyor. Fakat kredi borcunu bitirdikten sonra konut üstünden ipoteğin kaldırılması gerekiyor.

Aksi takdirde birçok istenmeyen sonuçlar ortaya çıkıyor. Kredisi bitmiş olan konutun, ipoteğini kaldırmak için tapu dairesine gitmek gerekiyor. Bu prosedür ipoteğin fek edilmesi anlamında adlandırılıyor.

Bu prosedürün gerçekleşmesi için öncelikle bankadan işlemin gerçekleşebileceğine dair yazı alınması gerekli oluyor.

Bankalar kredisi biten evin ipoteğini kaldırmak için bununla ilgili şahıslardan ücret talep ediliyor. Belli bir ücret karşılığında, ipoteği kaldırmak isteyen şahısların bu belirtilen ücreti ödemeleri gerekiyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir