Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor

Bireysel veya kurumsal banka müşterilerinin zaman zaman aniden nakit paraya ihtiyaç duyuyor olması çok rastlanılan bir durumdur. Bu nakit para ihtiyacını karşılamak için bankalardan veya finans kuruluşlarından kredi çekmek en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Acil ve kısa zaman içerisinde temin edilmesi gereken maddi ve nakit likitide ihtiyacı için en güvenilir tercih bankalardır.

Bankalardan alınan bu kredilerin de bazı kanuni ve yasal prosedürleri olduğu gibi tüketiciyi yani krediyi kullanan kişi veya firmayı kapsayan şartlar söz konusudur.

Kredinin ödenmediği durumlarda veya ödemelerdeki aksamalara karşı banka kendisini garantiye almak için kredi verdiği kişiye karşı bazı önlemleri kesinlikle öne çıkarır. Tüm bu şartların ve prosedürlerin olduğu kredi sözleşmesi, özellikle krediyi kullanan taraf için çok gerekli ve önemlidir.

Banka Kredilerinde Süreç Nasıl İşliyor?

Bankalar ile krediyi kullanan kişi arasında imzalanan kredi sözleşmesinde banka ile müşteri arasında yer alan kredi ödeme planları, kredinin türü, bankanın ileride doğabilecek zararları nasıl teminat altına aldığı, müşterinin bilgileri, ipotekler, faizler, ödenmemiş kredi taksitlerinde yapılacak olan işlemler gibi bilgiler yer alır.

Müşteri bu sözleşmeye imza tmadan krediyi kullanamaz ve daha sonra kredisini alır.

Herhangi bir aksaklıkta veya sorunda bu sözleşmede her şey açıkça yazıldığı için bu sözleşme baz alınır. Bu nedenle sözleşmenin konusu ve kendisi çok önemlidir.

Sözleşmeyi Alma Hakkı

Müşteri bankadan krediyi aldıktan sonra kredi sözleşmesinin bir nüshası muhakkak krediyi alana verilmelidir. Verilmeme gibi bir durum kanunen söz konusu değildir.

Çünkü bankaların kanunlarına ve mevzuatına aykırı bir olaydır. Müşterinin bu sözleşmeyi alarak bu sözleşmeyi saklaması gereklidir. Çünkü bu sözleşmeyi kaybeden bir müşteri bankaya giderek ikinci bir sözleşme nüshasını alma gibi bir talepte bulunamaz çünkü bankadan red cevabı alması kaçınılmazdır.

Genelde bankalar sözleşmenin yapıldığı ilk anda metnin bir kopyasını size verir ve sözleşmeyi aldığınıza dair bir hazır metin yazdırarak imzalatırlar ve kendilerine özel olarak bu beyanınızı alırlar.

Sözleşmeyi Vermeyen Bankalara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Krediyi kullandığınız banka size sözleşme nüshası vermeyi red ettiği takdirde krediyi kullanmaktan vazgeçebilirsiniz ya da krediyi kullanıp daha sonra yasal yollara başvurabilirsiniz.

Öncelikle banka ile olan ilişkinizi beyan eden kredi dökümanları veya belgeleri temin ederek sorununuzu belirten bir dilekçe ile Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kredi red

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Bankaların neredeyse tamamı kapılarından içeri girdiğinizde sizlere kredi vermek isteyecektir. Ancak kredi başvuru formu doldururken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir