Banka Dışında Kredi Borç Veren Yerler

Bankaların kredi ve kredi kartı işlemleri için belirlediği şartlar ne yazık ki her zaman kişiler tarafından karşılanamamaktadır. Bundan dolayı da, kişilerin acil bir şekilde gidermeleri gereken nakit ihtiyaçları için banka dışında bir takım yöntemlere başvurması gerekmektedir.

Banka dışında kredi başvurusu yapmak isteyen kişiler, yaşadıkları şehirlere ya da ihtiyaçlarının toplamına göre farklı yöntemlere başvuruda bulunmaktadırlar. Buna göre, bankaların dışında kişilerin en çok nakit ihtiyaçlarını çözmek için tercih ettiği yöntemleri, aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Senetle para veren kuyumcular
  2. Senetle altın veren kuyumcular
  3. Finansal danışman şirketleri

Yukarıdaki 3 yöntem, kişilerin yıllardır ülkemizde tercih ettiği acil para bulma yöntemlerindendir. Az önce de belirttiğimiz gibi, kişilerin yaşadıkları şehir ve ihtiyaç duydukları nakit miktar göz önünde bulundurularak, yöntemlerden birisine başvuru yapılabilecektir.

Senetle Para Veren Kuyumcular

Banka dışında kredi başvurusu yapılabilecek yöntemlerin başında, kuyumcular gelmektedir.

Gün içerisinde çok yüksek tutarlarda nakit akışı bulunan kuyumcular, özellikle yakın çevresinde bulunan ya da ticari bir bağı olan kişilere, nakit bulma konusunda zaman zaman yardımcı olmaktadırlar.

Bu işlem yapılırken de kişilerin herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmaması için, senet kullanılmaktadır. İşin resmi bir boyut kazanmasını sağlayan senetler, hem alıcı hem de satıcı açısından büyük bir güven ortaya koymaktadır.

Kuyumculara başvurulduğu zaman elbette her zaman için nakit ihtiyaçlarına çözüm bulunamayacaktır. Bundan dolayı, daha önce ticari işlem yaptığınız ya da bire bir tanımış olduğunuz kuyumculara başvuruda bulunmanız, olumlu sonuç almanız konusunda daha iyi olacaktır.

Senet karşılığında para alabileceğiniz kuyumcular, tamamen kendi tercihlerine göre komisyon almaktadırlar. Yani, başvurulan bir kuyumcu, hiçbir şekilde komisyon almadan, sadece ana para üzerinden senet düzenleyebileceği gibi, ana para üzerine belirli miktarlarda komisyon da ekleyebilecektir.

Borç ödeme işlemlerinde de bankalara oranla çok uzun sürede vade yapmamaktadırlar.

Senetle Altın Veren Kuyumcular

Kuyumcuların kişilerin nakit ihtiyaçlarına çözüm bulma konusunda başvurdukları diğer bir yöntem de senet işleminin altına karşılık olarak yapılmasıdır.

Kişiler ihtiyaçlarına denk gelecek kadar altını kuyumcudan aldıktan sonra, borç hesaplanarak senet düzenlenecektir. Bundan sonra da, altını ister bulunduğunuz kuyumcuda isterseniz de farklı bir kuyumcuda bozdurarak, nakit ihtiyacınıza son verebilirsiniz.

Senet ile altın alındığında, altınların bozulması sırasında belirli bir değer kaybı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı, başvuruda bulunmadan önce kişilerin iyi bir hesaplama yapması gerekmektedir.

Kredi Veren Finansal Danışman Şirketleri

Bazı finansal danışman şirketleri tarafından da kişilere kredi sunulabilmektedir. Bunlar genellikle sektörel olarak hizmet sunuyor olsa da, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde de kredi hizmeti alabilirsiniz. Bu firmalar, genellikle kendi sermayeleri üzerinden sizlere kredi hizmeti sunmaktadır.

Bankalardaki gibi şartlar bulunmasa da, borca karşılık olarak belirli bir faiz uygulaması bulunmaktadır. Bundan dolayı, firmaların sunduğu faiz oranları bilinmeden kesinlikle başvuru yapılmamalıdır.