Az Maaş Alanlar Nasıl Para Biriktirebilir?

Maaşınızın az olduğunu, ancak ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinizi ve birikim yapmak için para kalmadığını mı düşünüyorsunuz.

Aslında siz kendinize para biriktirmemek için bahaneler üretiyorsunuz. Maaşı az olanlarda dilerlerse kolaylıkla birikim yapabilirler.

Tabi bunun için dikkat etmeleri gereken birkaç detay var. Bizlerde sizlere bu yazımızda az maaş alanlar için para biriktirme tüyoları hakkında bazı bilgiler sunmak istiyoruz.

1. Tersine düşünerek hareket edin

Maaşınızı aldığınız zaman önce ihtiyaçlarınızı giderip borçlarınızı ödemeyi düşünmeyin. Tam tersine öncelikle paranızın bir miktarını ayırmayı kalan para ile ihtiyaçlarınızı giderip borçlarınızı ödemeye odaklanın.

Borçlarınız eğer bankaya ise bir an önce bu borçları kapatmayı planlayın, aksi halde sürekli olarak faiz işleyeceği için borcunuz sürekli devam edecektir. Borcunuz bitinceye kadar dişinizi sıkın ve tasarruflu davranın.

Bu sayede az para ile idare etmeyi öğrenebilirsiniz.

2. Önünüzdeki 5 yıl İçin Plan Yapın

Önünüzdeki 5 yıl içerisinde ne yapmak istiyorsunuz, olmak istediğiniz gitmek istediğiniz yer neresi veya almak istediğiniz şey ne buna odaklanarak 5 yıllık bir plan yapın. Planlarınızı gerçekleştirebilmek için yapacağınız tasarruf sizi motive edecektir.

Yaptığınız bu plan sonrasında ise hemen harekete geçin ve para biriktirmeye başlayın.

3. Kendinize Kurallar Koymalısınız

Kendinize bir dizi kurallar koyarak alışveriş yaparken ihtiyacınız olmayan şeylere para harcamayı bırakın. Alışverişleriniz için bir üst sınır belirleyin ve bu üst sınıra göre hareket etmeye odaklanın.

İşinize yaramayacak olan veya çok acil ihtiyacınız olmayan eşyalara para vermeyin. Elinizdekiler ile idare etmelisiniz.

4. Hayatınızı Gizli Bir Zengin Gibi Yaşayın

Hayatınızı yaşarken insanlara onlardan daha zengin olduğunuzu her şeyi alabildiğinizi göstererek yaşamayın. Harcamalarınızı kısıtlayıp gizli bir zengin olduğunuzun izlenimini verin.

Örneğin; Las Vegaslı milyoner David Sapper yılda 500 bin dolar kazanmasına rağmen aylık harcaması sadece 2 bin 500 dolar. Bu tür kişileri kendinize örnek alın. Böyle kişiler bu şekilde zengin oluyor, çok paraları olmalarına rağmen idareli kullanıyorlar.

5. Emekliliğinizi Planlamayı İhmal Etmeyin

Her şeye daha yeni başladığınızı düşünüyorsunuz ve emekliliğinize daha çok olduğunu düşünüyorsunuz ama emeklilik planlarınızı şimdiden yapmanızda fayda vardır. Gün gelip emekli olduğunuzda kenarda birikmiş paranız olması sizin rahat etmenizi sağlayacaktır. Kimseye muhtaç olmadan yaşlılığınızı rahatça geçirebilirsiniz.

6. Bütçe Yapın

Aylık olarak bütçe yapmayı kendinize bir iş haline getirin. Daha önce yapmış olduğunuz harcamaları inceleyerek nereye ne kadar harcadığınızı belirleyebilirsiniz.

Bu sayede gelecek ayın bütçesini hazırlayıp amacınıza ulaşmak için ne kadar para ayırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

7. Borçlarınızdan Kurtulun

Para biriktirmek istiyorsanız öncelikle borçlarınızdan kurtulmalısınız. Özellikle kredi kartına olan yüksek faizli borçlarınızı bir an önce kapatmalı ve kredi kartını sadece ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde Karşılamak için kullanmayı öğrenmelisiniz.

8. Gelirinizi Arttırmanın Yolunu Bulun

Yaptığınız planları gerçekleştirmek için gelirinizi arttırmanın bir yolunu bulun. Bunu yaparken harcamalarınızı kısabilirsiniz ve daha çok para biriktirebilirsiniz. Bunun dışında ek bir iş bularak da gelirinizi arttırabilirsiniz.

9. Bir Uzmana Danışın

Para biriktirme konusunda elinizdeki kaynakları bir uzman ile değerlendirip daha doğru kararlar alabilirsiniz. Tabi uzman derken bu işi parayla yapan kişilerden bahsetmiyoruz, sonuçta onlara da para vermek zorunda kalırsınız.

Çevrenizde bu işi iyi yapan, belki de bunca zaman hep gözünüzde cimri olarak görünen kişiler ile konuşabilirsiniz.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

hgs ptt

HGS Başvuru ve İptali için Kolay Yöntem

HGS, bildiğimiz üzere kısa bir zaman dilimi içerisinde ülkemiz genelinde benimsenen ve devletin teknolojik gelişmelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir