Asgari Ücretliye Ne Kadar Ev Kredisi Çıkar?

Belirli ihtiyaçların karşılanması için bankalara zaman zaman kredi başvurusunda bulunmaktayız. Ancak, yaptığımız başvurulara her zaman için olumlu bir sonuç alamamakta ya da istediğimiz limitlerde onay alamamaktayız. Bunların nedenlerine baktığımız zaman, bankaların genelinde belirlenen kredi notu, banka sicili ve gelir durumu şartlarından söz edebiliriz.

Kredi notu ve banka sicili konusunda bir problem yaşanmıyor olsa bile, kişilerin aylık gelirleri, kredi başvurularının onaylanması ve istenen kredi limitinde hizmet alınmasında etkili olabilmektedir. Bu alanda en büyük problem yaşayan kişilerin de asgari ücretli olan kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok gelir grubuna göre daha düşük miktarda gelirlerini bulunan asgari ücretliler, ihtiyaç kredileri ya da taşıt kredilerinde çok büyük sorunlar ile karşılaşmazken, konut kredilerinde çoğu zaman problemler yaşamaktadırlar.

Asgari ücretliye konut kredisi kapsamında bilindiği gibi özel bir kampanya düzenlenmemektedir. Bunun yerine, gelir durumlarına yönelik aldıkları belge üzerinden belirli bir hesaplama yapılacak, kişiler de bankanın vereceği üst limit üzerinden başvurularını yapabilecektir.

Asgari ücret ile çalışan kişilerin yapacakları konut kredisi başvurularında, aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurularak hesaplama yapılacaktır.

  1. Kredi miktarı belirlenirken, bazı yasal durumlar göz önünde bulundurulacaktır.
  2. Yasal zorunluluklara göre, kişilerin belgeleyebildikleri net gelirin, en fazla 3’te 2’si bankalara ya da diğer borçlara ayrılabilecektir.
  3. Bu zorunluluktan dolayı da, kişilerin bankalara yapacakları ödeme miktarı dikkate alınacak, yeni başvuru sonrasında aylık ödeme miktarı da göz önünde bulundurularak, bu oranın üzerine çıkmaması amaçlanacaktır.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Hesaplama

Yukarıda asgari ücretliye konut kredisi için bankaların dikkate alacağı hesaplama oranları yer almaktadır. Daha somut bir örnek verecek olursak, kişilerin aylık net olarak 1.500 TL maaş aldıklarını düşünelim.

Bu tutara göre, bankalara aylık olarak yapacağımız en fazla ödeme miktarı 1.000 TL olacaktır. Eğer kişilerin daha önce aldıkları herhangi bir kredi ya da ödemekte oldukları bir kredi kartı borçları bulunmuyorsa, aylık 1.000 TL ödeyerek konut kredisi alabilmeleri mümkündür.

Buna göre, 120 aylık bir vade seçeneği göz önünde bulundurulduğunda, bankadan en fazla 120 bin TL’lik konut kredisi alınabilecektir.

Kredi başvurusu işlemlerinde gelir durumu elbette son derece önemlidir. Ancak, yasal olarak belirlenen bu oranlar tamamlanıyor olsa da, konut kredisi kampanyaları, kredi kampanyasının içeriği ve bankanın bulunduğunuz bölgeye yönelik geliştirdikleri stratejiler, kredi başvuru sonucunuza doğrudan etki edecektir.

Çünkü, bankaların aldığı kararlar doğrultusunda, kişilerin banka sicili, kredi notu ve gelir durumu sorunsuz olmasa da, meslek gruplarından dolayı kredi alma ihtimalleri zaman zaman düşebilmektedir.

Ayrıca, bankaların konut kredilerinde her zaman için konut değerinin tamamına kredi vermediği kesinlikle unutulmamalıdır. Bundan dolayı alınacak kredi paketinin içeriği ve seçilecek olan vade süresi de, toplamda ne kadarlık bir konut kredisi alacağınız konusunda belirleyici olacaktır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir