Asgari Ücretli Taşıt Kredisi Alabilir Mi?

Banka kredisi çekerek taşıt almak isteyen kişilerin her şeyden önce düzenli bir işte sigortalı olarak çalışıyor olması ya da kendisine ait bir işletmesinin olması gerekmektedir. Çünkü, kredi notu ve banka sicil incelemesinden sonra hem kredinin onaylanıp onaylanmayacağı hem de ne kadar bütçe ile bir kredi hizmeti sunulacağı konusunda, aylık gelirin büyük bir önemi vardır. Bu konuda en çok araştırma yapan ve kredi başvurusu işlemlerinde sorun yaşayan kişilere baktığımız zaman, asgari ücret ile çalışan kişilerden söz edebiliriz. Alınan düşük miktarlardaki maaşlar ile geçinmekte zorlanan asgari ücretliler, bankaya kredi başvurusunda bulunduklarında da her zaman istediklerini alamayacaktır. Asgari ücretliye taşıt kredisi kapsamında, genellikle kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması ya da istenen kredi bedelinin daha altında bir destek sağlandığını söyleyebiliriz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Taşıt Kredisi Verilir?

Asgari ücretliye taşıt kredisi kapsamında başvuru yapılacak bankalarda elbette bir sınırlama yoktur. Taşıt kredisi konusunda hizmet verilen tüm bankalardan bu alanda destek alabilirsiniz. Ama her bankanın size sunacağı başvuru sonucu ya da kredi miktarı aynı olmayacaktır.

Bankalar kişilerin kredi başvurularını değerlendirirken yalnızca gelir durumuna göre değil, yasal durumları da göz önünde bulundurarak onlara yanıt vermektedirler. Yasal durumlar araştırıldığında, kişilerin kredi alabilmesi için taşıması gereken şartları ve kredi miktarı hesaplanırken de dikkat edilen hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Kredi başvurusu yapacak kişinin kredi notunun banka politikalarına uygun olması, daha önceleri kullanılan ya da hala geçerli olan hizmetlerde gecikmiş, takibe alınmış ya da icralık borcun olmaması.
  2. Gelir durumu ile başvurulan kredi miktarının doğru orantılı olması.
  3. Aylık gelir miktarının en fazla üçte birlik kısmının banka ödemelerine ayrılması.

Yukarıdaki 3 durum, kredi başvurusu yapacak ve kredi miktarı konusunda nasıl bir hizmet alacağını merak eden kişileri ilgilendirmektedir. Asgari ücretliye taşıt kredisi konusunda bu maddeleri göz önünde bulundurarak hesaplama yapacak olursak, tablo aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Asgari ücretlinin gelir belgesi üzerinde aylık net gelirinin 1.600 TL olduğunu varsayalım.
  • Yukarıda belirtildiği gibi aylık en fazla net gelirin üçte birlik kısmı bankaya ödeme işleminde kullanılacaktır. Net gelirin üçte birlik kısmı burada 533,33 TL olarak kayda geçecektir.
  • Taşıt kredisi alacak olan kişiler, bilindiği gibi en fazla 48 aylık vade seçimi yapabilmektedir.
  • Aylık en fazla 533,33 TL ödeme yapacak olan ve borcun toplamını da 48 ayda ödeyecek olan kişiler, yasal durumlardan dolayı en fazla 25 bin 600 TL taşıt kredisi alabilecektir.

Asgari ücretlilerin alacakları taşıt kredilerine yönelik yapacağımız hesaplama bu şekildedir. Burada belirttiğimiz kredi bedeli, elbette temsilidir. Bankalar, kendi politikaları gereği bir değerlendirme yapacak, önce kredi başvuru sonucunuzu değerlendirecek ardından da kredi miktarını belirleyecektir. Bankanın vereceği kredi bu bedelin altında da olabilecektir.

Hakkında

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kredi red

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapmalı?

Bankaların neredeyse tamamı kapılarından içeri girdiğinizde sizlere kredi vermek isteyecektir. Ancak kredi başvuru formu doldururken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir