Aselsan Hissesi Alarak Para Kazanmak

Az bile olsa eğer borsayı takip ediyorsanız mutlaka biliyorsunuzdur aselsan hissesinin durumunu. Kasım ayının ortalarından beri yatay şekilde ilerliyor. O günler 47 li rakamlara yükseldiği süreçte bir çok kişi kar etmiş durumdaydı fakat üst üste birkaç gün hızlı düşüş yaşandı ve büyük değer kaybetti. Tabi ki olan bizim gibi küçük yatırımcılara oldu.

O günden beri bazı yorumcular aselsanın yükseliş tahmini için, şu gün bu gün derken hiç biri gerçekleşmedi çünkü aselsan ikinci kez halka arz olacaktı ve bu yüzden baskı altındaydı. 30 – 32 rakamları arasında aylardır gidip geliyor, her gün % 1 civarında düşüyor veya yükseliyor fakat fazlası olmuyordu.

Aselsan Genel Kurul Toplantısı Ne Zaman?

Öncelikle 19 mart olarak bildirilen genel kurul toplantısı, daha sonra yapılan yeni bir açıklama ile 2 nisana ertelendiği açıklandı. Bazı borsa yorumcuları bunun sebebinin, 29 martta devletin açıklayacak olduğu teşvik paketlerinden sonrası yapılması istenmesi, teşvik durumuna göre toplantıyı şekillendirecek olması.

Aselsan Hissesi Ne Zaman Kazandırır?

Artık beklenen güzel günlere yaklaşmış durumdayız. Halka arz için beklenen gelişmelerin 2 nisanda yapılacak olan toplantıda açıklanması bekleniyor. Ve bir çok yorumcunun tahminlerine göre, aselsan hissesinde % 100 oranında bedelsiz bölünme olacağı şeklinde beklenti var. Eğer bedelsiz bölünme olursa hisse değeri güncel rakamın yarısına bölünecek ve hisse sahiplerinin hisseleri iki katına çıkacak. Aslında hissesi olan yatırımcı için burada değişen bir şey yok çünkü hisse değeri yarı yarıya düşüyor diğer yandan lot sayınız iki kat artıyor.

Bölünmeyle birlikte yeni yatırımcıların geleceği ve çok fazla talep olacağı yönünde ve yükseliş olacağı düşünülüyor.

Ayrıca halka arz durumu henüz netlik kazanmadı, şuan için tek bilinen yerli yatırım firmaları ile görüşüldüğü ve bazı yatırım firmaları ile anlaşma sağlandığı, fakat henüz kesin bir durum söz konusu değil. Kesinliğin olmaması hisseyi baskı altında tutuyor, bu durumda genel kurul toplantısında netlik kazanır ise hisse üzerindeki baskı azalacaktır.

Bir diğer tahminlerde ise, 29 martta açıklanacak devlet teşviğinde aselsan’a aslan payı verileceği. Böylece şirketin kendini geliştirme ve büyütmek için paraya ihtiyacı kalmayacağı için halka arzı iptal etmesi söz konusu olabilir. Zaten devlet teşviği alacağı büyük oranda kesin gözüyle bakılıyor, bu sebeple bile hissede yükselme olacaktır diye düşünülüyor.

Uzun lafın kısası, bahsettiğimiz hisse, ülkemizin en değerli savunma şirketi ve arkasında devletimiz var. Çok başarılı işlere imza atan Aselsan, halka arz konusu netleştikten sonra yatırımcısına mutlaka kazandıracaktır yeter ki sabırlı olmasını bilelim ve bekleyelim.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.