Aselsan Hisse Değeri Ne Zaman Yükselir?

Aslında şunu baştan belirtmekte fayda var, hiç kimse ama hiç bir kimse aselsan hissesinin ne zaman yükseleceğinin cevabını net olarak bilemez. Fakat herkesin mutlaka bir tahminleri vardır.

Bizde, bu güne kadar aselsan hissesinde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeleri birlikte inceleme altına alalım ve sorumuza cevap bulmaya çalışalım.

Geçtiğimiz yılın kasım ayına kadar her geçen normal olarak yükselişte olan aselsan hissesi, kasım ayında hızlı yükselişlere başladı. Farklı hisse sahipleri hisselerini satıp aselsana girmeye, döviz yatırımı yapan kişiler dövizden çıkıp aselsana girdiler. Kenarda biraz birikmiş parası olan herkes aselsana girdi. Çünkü her gün güzel kar bırakan hisseyi alan kazanmaya başlıyordu.

Bu kadar çok küçük yatırımcıyı kendine çeken hissede, birileri açığa satış yaparak büyük düşüş yaşanmasına sebep oldu.

29 tl fiyatlarına kadar düştükten sonra ikinci halka arz olacağı haberi açıklanınca, yüklü alım veya satış yapılmadığı için 4 aydır ortalama 31-32 rakamları arasında yatay şekilde bu günlere kadar geldi.

Dönem içerisinde çok sıkılan ve artık beklemek istemeyen maliyeti yüksek olan yatırımcıları zararına satış yapmak zorunda kaldı.

Açıkladığı anlaşmalar ve iş birliği haberleri bile yükselişler için etkili olamadı.

Şubat ayında bilanço açıklamasını bekleyen küçük yatırımcılar, bilanço ile hissenin değer kazanacağı beklentisi içerisin de olsa da, bilanço da hissenin yükselmesi için yeterli olmadı.

Çünkü halka arz olacağı için, yeni yatırımcılar çekmekte zorlanan hisse, deyim yerinde kafasını yukarı kaldıramadı.

Yabancı yatırım şirketleri ile halka arz konusunda anlaşılamadığı haberiyle ve arzın iptal olacağı düşüncesiyle bir an da yükselişe geçti %7 civarında yükseldi.

Fakat bu yükseliş uzun sürmedi, yurt dışı yaşanan siyasi olaylar, Bist endexin düşüşü sebebiyle aselsan’da satışlar gerçekleşti.

Yatırımcıların uzun zamandır yatay ilerleyen Aselsan’da beklediği parlak günler geri geldi diyebiliriz.

Çünkü artık halka arz olayı gün geçtikte açıklığa kavuşmaya başladı. Önce Kayıtlı Sermaye Tavanı Artırımı açıklaması geldi. Kayıtlı Sermaye Tavanı Artırımı 1.000.000.000 iken 2.000.000.000 olarak yükseltme başvurusu yapıldı.

Ardından halka arz için anlaşma sağlanan yerli yatırım şirketleri açıklaması geldi.

Kayıtlı Sermaye Tavanı Artırımı spk tarafından onay aldı.

Aselsan Hissesi Bedelsiz Bölünme Olur mu?

Bazı uzmanların söylediğine göre, halka arz ile birlikte bedelsiz bölünme durumunun olacağı söyleniyor. Eğer ki bedelsiz bölünme olursa, hisse fiyatlarının güzel şekilde yükseleceği düşünülüyor.

Eğer bölünme olmazsa bile, halka arz sonrası hissenin önünün açılacağı artık yatay devam etmek yerine, arz sonrası eski günlerdeki gibi tekrar yükselişe geçileceği düşünülüyor. Çünkü halka arz’ın ne kadar fiyattan yapılacağı bilinmediği için elinde hissesi olan satış yapmıyor, hissesi olmayan ise yeni alış yapmıyor fakat arz sonrası kısa süre aşağı gitse bile çok kısa zamanda tekrar yükselişe geçeceği yönünde tahminler bulunuluyor.

Aselsan hissesine yatırım yapmak istiyorsanız ve uzun vadeli düşünüyorsanız, uzun vadede yatırımcısını üzmeyecek bir hisseye sahip olacaksınız.

27 Nisan’da Aselsan Hissesinin Yükselme Sebebi

27 nisan pazar günü aselsan hissesinde ani bir yükseliş başladı, küçük yatırımcının anlam veremediği yükseliş devre kesiciyle durduruldu. Devre kesicinin ardından tekrar yükselişe geçen hisse, bir an da % 10 üzerinde yükseliş yaptı.

Hisseye sahip olan her yatırımcının yüzü gülmeye başladı çünkü son zamanlar sürekli düşüş yaşanıyordu ve bu yükseliş, umudunu yitirmeye başlayan yatırımcılara tekrar umut vermeye başladı.

Aynı gün %7,3 yükseliş ile kapanış yaptı ve yatırımcılar bu durumu memnuniyetle karşıladı tabi.

Neden yükseldiğini ise henüz resmi bir açıklama olmadığı için bilemiyoruz, fakat tahmincilere göre kimisi arz fiyatının bu seviyelerde olacağını söylerken bazı borsa tahmincileri ise bedelli askerlik’ten dolayı olduğunu söylüyor. Çünkü başbakanımız Binali Yıldırım, eğer bedelli askerlik olursa, oradan gelecek olan para savunma sanayisine aktarılır şeklinde konuşmuştu.

Yükseliş sebepleri olarak bunlar konuşuluyor fakat kesin olarak belli olan durum yok.

Yükselişlerin devam etmesini ve yatırımcının kazanmasını ümit ediyoruz.

Güncelleme: Tarih 1 mayıs 2019 itibari ile aselsan değer kaybetmeye devam etti ve güncel rakamı bugün itibariyle 20.44 olarak seansı kapattı. Umarım bir an önce yükselmeye başlar ve yatırımcıların yüzü gülmeye başlar. Ülkemizin savunma sanayi ve teknoloji konusunda çok önemli çalışmalar yapan aselsan’ın yatırımcısı hisseye güveniyor diye düşünüyorum.

Hakkında admin

blank

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

zarar eden hisseler

Son 5 Yıl Zarar Açıklayan Şirketler

Borsada hissesi işlem gören şirketler düzenli olarak bilanço açıklaması yaparlar. Bazı şirketler kar açıklarken bazıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir