Aselsan Bedelli Bedelsiz Bölünme Ne Zaman Olur?

Eğer sizde aselsan hissesine sahip iseniz yada yatırım için araştırma yapıyorsanız uzun vadede iyi kazanç sağlayabilecek bir hisse için doğru karar vermişsiniz diyebiliriz. Çünkü aselsan hissesi yatırımcısına uzun yıllardır kazanç sağlamasına faydalı olmuş ve ülkemizin çok önemli şirketlerinden biridir.

Savunma sanayisinin her geçen gün ihtiyaç haline geldiği dünyada, ülkemizin göz bebeği olan aselsan yaptığı başarılı çalışmalar sayesinde hem ordumuza büyük destek oluyor, hem ülke ekonomimize büyük fayda sağlıyor.

Aselsan hissesinin bedelli ve bedelsiz bölünmeleriyle ilgili bizlerde sizler gibi bir merak içerisine girdik, bunun için vakit ayırdık ve araştırmalarımız sonucunda sizlere aselsanın bölünmeleriyle ilgili tüm merak ettiklerinizi açıklamaya çalıştık.

Aselsan Hissesi Bedelsiz Bölünme Ne Zaman Olur?

Öncelikle geçmiş yıllara baktığımız zaman Aselsan borsaya giriş yaptığı zamandan sonra bölünme yapmaya başlamış. En son 1989 yılında sadece bedelli bölünen hisse, 2002 yılı da dahil olmak üzere bazı yıllar hem bedelli hemde bedelsiz bölünme yaşamış.

2003 ile 2007 yıllarında bölünme yapmayan hisse 2008 yılında tekrar bedelsiz bölünme olmuş.

Geçmiş yıllarda Aselsanın bedelsiz bölünme tarihleri ise 2010, 2012, ve 2016 yıllarında olmuş. 2008 yılınıda dahil edersek 3 kez arka arkaya yıl arayla bedelsiz bölünme olmuş fakat 2016’a kadar bölünme yaşanmamış.

Aslında 2010 yılında da bölünme yapmış olsaydı her 2 yılda bir bölünme yapıyor izlemi verebilirdi, hemde yapmış olsa bu grafiğe baktığımız zaman tahminimizce yine bedelsiz verebilirdi.

2017 yılında yapmadığı bölünmeyi 2018 yılında yaparmı bilinmez, zaten şu birkaç gün içerisinde arz işlemleri bitmiş olacak, bildiğiniz gibi şuan Aselsan ikinci kez halka arz ediliyor, 1 haziranda bitecek olan işlemlerin ardından borsada tekrar işlem görmeye başlayacak olan aselsan arz’ın arkasından birde bedelsiz verirse hisse sahiplerini mutlu edebilir.

Halka arz’a yatırımcı çekmek için belki büyük yatırımcılar yada fonlar ile yaptıkları görüşmelerde bu konularda belki konuşulmuş olabilir. Tabi ki bunlar sadece varsayım, fakat şunu bir kez daha tekrarlayalım, bahsettiğimiz hisse yatırımcısına uzun vadede kazandırmış ve mutlu etmiştir unutmayın.

Aselsan Bedelli Bölünme Ne Zaman Olur?

Yukarıdaki aselsanın bedelsiz bölünmesiyle ilgili bazı bilgileri paylaşmaya çalıştık aslında bizlerde sizler gibi ne olacağı konusunda net bilgiye sahip değiliz sadece tahminlerimizi ve varsayımlarımızı paylaşıp sizlere yardımcı olmaya çalışıyor.

Aselsan ne zaman bedelli bölünür sorusuna tahminlerimize göre uzun bir süre yapmayabilir. Çünkü en son 2002 yılında yapmış ve onu da bedelli ve bedelsiz olmak üzere iki türlü yapmış. Ve o tarihten günümüze kadar şuan yapılan bir bedelli bölünme yaşanmamış.

Şuan gündemde ikinci halka arz olduğunuda düşünürsek, zaten şirketin kasasına arz dolayısıyla para girişi olacak, kısa sürede bedelli bölünmeye ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Tabi ki kesin bir şey söylemiyoruz, sizleri yanıltıp spekülasyon yapmak gibi amacımızda yok kesinlikle.

Fakat bölünme grafiklerine baktığımız zaman ve içinde bulunduğumuz şuan ki arz dönemide var olunca bedelli bölünme kısa sürede yaşanmaz gibi.

Her zaman ki gibi uyarımızı yapalım, kesinlikle kimsenin aklı ile alım satım yapmayın son kararı her zaman kendiniz verin.

Hakkında admin

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kar aciklayan sirketler

Kar Açıklayan Bist 30 Hisseleri

Bist 30 hisseleri arasında 18 şirket yaptıkları karları açıkladı ve bizde bunları sizlere kolay olması …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.