Arabayı Kredi Çekerek mi Nakit mi Almak Mantıklı

Kredi çekmek artık hemen hemen hepimizin başvurduğu yöntemlerden birisidir. Bazen ev almak, bazen araba, bazen düğün yapmak, bazen ise nakit ihtiyacımız için bankalara ihtiyaç duyarız. Bankalar da belli kriterler öne sürerek bize kredi veriyor.

Araba almak istiyorum ama kredi çekerek mi alayım yoksa elimdeki hazır nakit parayı mı kullanayayım kararsızım diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var.

Bankalar kredi vermeden önce ilk önce kredi notumuza bakar. Kredi notumuz gittiğimiz bankanın, istediği bir seviyede ise kredi ihtiyacımızı karşıla. Değil ise kredi vermez.

Her bankanın kredi notu sınırı farklı olduğu için bir banka için notumuz yeteri seviyede değil ise başka bir bankaya başvurabiliriz.

Niçin krediye başvururuz?

Aslında kredi demek aldığınızın paranın çok daha fazlasını bankaya geri ödemek demektir. Bu durum pek cazip görünmese de hepimiz ister istemez kredi çekiyoruz.

Bu durumu iki sebep ile açıklayacak olursak;

  • Birinci sebebi: hayat pahalılığına paramızın yetmemesi, bu durum da bizi ister istemez borca sürüklüyor. Bu devirde yüklü bir borcu banka dışında hiçbir yerden temin edemeyeceğimiz için, mecburen kredi çekiyoruz. Örneğin düğün yapacaksınız 40 bin lira nakit paraya ihtiyacınız var. Aklınıza gelebilecek bütün akraba, eş dosta gitseniz ve deseniz ki bana 40 bin ver. 40 ay içinde aylık size 1200 olarak öderim. Derseniz hiç biri yanaşmaz. Sakın kalkışmayın böyle bir duruma. Banka ise böyle bir durum için sizi dört gözle bekliyor.
  • İkinci sebebi: ikinci sebep ise bir eşya ya da bir malı aylık beli bir kısmını ödeyerek almak bize daha cazip gelmektedir. 80 bin liranız olduğunu düşünün o parayı birden bir mal alarak kullanmak mı daha mantıklı; yoksa 80 bin liranızı yatırım aracı olarak kullanıp o malı banka aracı ile aylık ödeme yaparak almak mı daha mantıklı.

Arkadaşlar, bu gibi sebeplerin dışında başka sebeplerde bizi sürekli krediye ihtiyaç duymamıza sebebiyet veriyor. Birde şu noktaya dikkat edilmelidir kredi almadan önce, kredi faiz oranlarını araştırmakta fayda var. Size en uygun gelen bankaya gidip kredi çekmeniz en azından daha az faiz ödemenizi sağlar.

Dikkat etmişseniz daha az faiz dedim. Çünkü hiçbir banka faiz olmadan yani kârı olmadan kredi vermez. Bazen siz de duyuyorsunuz “faizsiz kredi avantajları” filan gibi sözler.

Öncelikle bu tür reklamlar gerçeği yansımamaktadır. Hiçbir banka belli bir oranda kârı olmadan kredi vermez.

Araba için kredi çekmek mantıklı mı?

   Sevgili okurlar, bir araba almayı düşünüyorsunuz ve bunun için kredi mi? Yoksa elde ki nakit paranızla mı? Almaya kara veremediyseniz. Biraz önce anlatacaklarımı dikkate almanızı tavsiye ederim.

Aslında bu durum alacağınız arabaya göre değişmektedir. Eğer alacağınız araba yatırım için uygun ise yani ilerde bu arabayı sattığınızda kâr etme durumunuz görünüyorsa kredi çekin derim.

Alacağınız araba düşük model ise krediye hiç bulaşmayınız. Unutmayınız ki 20 bin tutarındaki bir araba kredi ile 25-30 bin olabilir.