Arabayı Kredi Çekerek mi Nakit mi Almak Mantıklı

Kredi çekmek artık hemen hemen hepimizin başvurduğu yöntemlerden birisidir. Bazen ev almak, bazen araba, bazen düğün yapmak, bazen ise nakit ihtiyacımız için bankalara ihtiyaç duyarız. Bankalar da belli kriterler öne sürerek bize kredi veriyor.

Araba almak istiyorum ama kredi çekerek mi alayım yoksa elimdeki hazır nakit parayı mı kullanayım kararsızım diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var.

Bankalar kredi vermeden önce ilk önce kredi notumuza bakar. Kredi notumuz gittiğimiz bankanın, istediği bir seviyede ise kredi ihtiyacımızı karşıla. Değil ise kredi vermez.

Her bankanın kredi notu sınırı farklı olduğu için bir banka için notumuz yeteri seviyede değil ise başka bir bankaya başvurabiliriz.

Kredi Çekmek Mantıklı mı?

Aslında kredi demek aldığınızın paranın çok daha fazlasını bankaya geri ödemek demektir. Bu durum pek cazip görünmese de hepimiz ister istemez kredi çekiyoruz.

Bu durumu iki sebep ile açıklayacak olursak;

  • Birinci sebebi: hayat pahalılığına paramızın yetmemesi, bu durum da bizi ister istemez borca sürüklüyor. Bu devirde yüklü bir borcu banka dışında hiçbir yerden temin edemeyeceğimiz için, mecburen kredi çekiyoruz. Örneğin düğün yapacaksınız 40 bin lira nakit paraya ihtiyacınız var. Aklınıza gelebilecek bütün akraba, eş dosta gitseniz ve deseniz ki bana 40 bin ver. 40 ay içinde aylık size 1200 olarak öderim. Derseniz hiç biri yanaşmaz. Sakın kalkışmayın böyle bir duruma. Banka ise böyle bir durum için sizi dört gözle bekliyor.
  • İkinci sebebi: ikinci sebep ise bir eşya ya da bir malı aylık beli bir kısmını ödeyerek almak bize daha cazip gelmektedir. 80 bin liranız olduğunu düşünün o parayı birden bir mal alarak kullanmak mı daha mantıklı; yoksa 80 bin liranızı yatırım aracı olarak kullanıp o malı banka aracı ile aylık ödeme yaparak almak mı daha mantıklı.

Arkadaşlar, bu gibi sebeplerin dışında başka sebeplerde bizi sürekli krediye ihtiyaç duymamıza sebebiyet veriyor. Birde şu noktaya dikkat edilmelidir kredi almadan önce, kredi faiz oranlarını araştırmakta fayda var. Size en uygun gelen bankaya gidip kredi çekmeniz en azından daha az faiz ödemenizi sağlar.

Dikkat etmişseniz daha az faiz dedim. Çünkü hiçbir banka faiz olmadan yani kazancı olmadan kredi vermez. Bazen siz de duyuyorsunuz “faizsiz kredi avantajları” filan gibi sözler.

Öncelikle bu tür reklamlar gerçeği yansımamaktadır. Hiçbir banka belli bir oranda kârı olmadan kredi vermez.

Araba için kredi çekmek mantıklı mı?

   Sevgili okurlar, bir araba almayı düşünüyorsunuz ve bunun için kredi mi? Yoksa elde ki nakit paranızla mı? Almaya karar veremediyseniz. Biraz önce anlatacaklarımı dikkate almanızı tavsiye ederim.

Aslında bu durum alacağınız arabaya göre değişmektedir. Eğer alacağınız araba yatırım için uygun ise yani ilerde bu arabayı sattığınızda kar etme durumunuz görünüyorsa kredi çekin derim.

Alacağınız araba düşük model ise krediye hiç bulaşmayınız. Unutmayınız ki 20 bin tutarındaki bir araba kredi ile 25-30 bin olabilir.

Senetle Araba Satın Almak

Artık bazı araba bayileri de senetle araba satışı yapıyor. Eğer banka kredisiyle uğraşmak istemiyorsanız bu bayilerden birine giderek senet karşılığında araba alabilirsiniz. Tabi senetlerin hepsini ödeyip bitene kadar arabayı satamıyorsunuz. Çünkü araç ipotekli oluyor ve borcu bitene kadar satış yapmanız engelleniyor.

Eğer işler istediğiniz gitmeyip aksilik çıkarsa ve senet borçlarını ödemeyecek duruma gelirseniz öncelikle bu durumu arabayı aldığınız firma ile görüşebilirsiniz belki yardımcı olabilirler.

Eğer istediğiniz şekilde yardımcı olmazlar ise ya borç para bulup senetleri ödeyip ipoteği kaldırırsınız ve sonrasında arabayı satıp borcunuzu geri ödersiniz ya da kredi çekerek bu durumu halledebilirsiniz. Tabi ki böyle bir duruma düşmeyi kimsede istemez.

Bunun için öncelikle hesabınızı iyi yapmalısınız, gerekirse harcamalarınızı biraz azaltmalısınız çünkü bu zamanda kolay mal sahibi olunmuyor.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir