Altın Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Dünya genelinde yaşanan salgın hastalık sebebiyle insanların alışkanlıkları değişti ve paranın yönü en güvenli liman olan altına döndü. Pandemi sürecinde borsaların çöktüğünü, yatırımcıların güvenli olarak gördüğü altının yükselmesi “altına neden güvenli liman” gözüyle bakıldığını bir kez daha göstermiş oldu.

Peki en kazançlı ve güvenilir altın yatırımı nasıl olmalı? Sizlere bunların cevaplarını vermeye çalıştık.

Fiziksel altın birikimi nasıl yapılır?

Altın yatırımı yapmak istiyorsanız öncelikle nerden ve ne şekilde alacağınızı da düşünmelisiniz. Eğer fiziksel olarak elinizde o altınları tutmak istiyorsanız yapmanız gereken bir kuyumcuya girmek. Tanıdık bir kuyumcunuz varsa ya da sürekli alışveriş yaptığınız kuyumcu daha iyi olur. Tabi kuyumcudan aldığınız altını nerede saklayacaksınız aşağıda bunun da cevabını verelim

Altın en güvenli nerede saklanır?

Eskisi kadar olmasa da maalesef hırsızlık olayları devam etmekte, bu sebeple evde değerli eşyalarınızı özellikle altınlarınızı tutmanız birikimlerinizi riske atmak demektir.

Çünkü hırsızlar girdiği evlerde dedektör yardımıyla sakladığınız altınları bulabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız bankadan kasa kiralayıp altınlarınızı orada saklayabilirsiniz böylesi daha güvenli olacaktır.

Genelde bu problemleri yeni evlenmiş çiftler yaşamakta. Çünkü düğün sonrası evde altın saklamak tehlikeli olabiliyor. Bunun için diğer konumuz olan düğün takıları en iyi nasıl değerlendirilir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bankadan Kasa Kiralamak?

Altınlarınızı evde tutmayıp güvenli yer olan banka kasalarında saklamaya karar vermeniz doğru bir karar. Banka kasası kiralamak için herhangi bir bankanın şubesine gitmeniz yeterli.

Evinize ya da iş yerinize yakın olan şube tercih ederseniz zamandan da kazanmış olursunuz. Banka kasası kiralamak için bankaların belirlediği yıllık kira ücretini ödemeniz gerekir.

Ayrıca 1 yıllık ücret kadar birde depozito ödemeniz gerekiyor. Fakat kasayı kapatırken depozitoyu geri alabiliyorsunuz. Her bankanın kira ücreti farklı olduğu için net bir rakam veremiyoruz.

Evdeki altınları banka hesabına yatırmak nasıl olur?

Altınları saklayacağınız banka kasaları dışında, yine güvenli yerlerden biri altınlarınızı bankaya teslim edip hesabınıza işletmeniz olacaktır. Tabi altınları verdikten sonra fiziksel olarak geri alamazsınız.

Bankada altınlarınız hassas terazi ile ağırlığı hesaplanır ve artık o andan itibaren sadece altınlarınızın toplam ağırlığını gram üzerinden hesabınızda görürsünüz.

Altının değeri yükseldikçe hesabınızda ki parada yükselir ya da altın düştükçe paranızda düşer. İlerleyen teknoloji ve insanların altın biriktirme konusundaki alışkanlıkları yavaş yavaş bu yönde ilerlemekte.

Artık eskisi gibi evde altın saklama alışkanlığı kaybolmaya başladı.

Ayrıca evde saklanan altınlar bankaya yatırıldığı zaman ülke ekonomisine de katkıda bulunduğunuzu unutmayın.

Banka Hesabından Altın Alabilir miyim?

Bankada altın hesabı açtırdınız, imkanınız olduğu kadar altın alabilirsiniz. Alım satım yaparken yine kuyumcular ya da döviz bürolarında olduğu gibi arada bir miktar fark olur.

Alırken birkaç lira yüksekten satarken birkaç lira düşükten satmak zorundasınızdır. Fakat zaten altın alıp aynı anda geri satmak gibi düşünceniz yoksa bunu dert etmeyin, zaten bu aradaki fark her yerde karşınıza çıkacaktır.

Banka Altın Fiyatları Çok Farklı Gözüküyor Neden?

Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız muhtemelen hesabınıza mesai saatleri dışında ya da hafta sonu girmiş olmalınız. Çünkü bankaların çalışma saatleri dışında altın fiyatları alış satış arasında çok fark olmakta.

Bu sebeple altın satmak yada almak istiyorsanız mesai saatleri içerisinde yapmaya çalışın. Bankadan bankaya da fiyat farkları olmakta, fakat dikkat ederseniz aradaki makas farkları birbiriyle genelde aynıdır.

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

Altın yatırımı her zaman güvenilir olduğu için en mantıklı yatırım araçlarından biridir. Belki kazancı diğer yatırım türlerine göre daha düşük gözükebilir fakat riskide düşüktür.

Eski insanlarda çoğu zaman yatırımlarını altından yana yapmışlardır. Ayrıca altın kötü gün için iyi bir dosttur.

Altın Ne Kadar Sürede Kazandırır?

Altın almak istiyorsunuz ama ne kadar zamanda kazandırır bilmek istiyorsunuz doğal olarak. Fakat böyle bir sorunun cevabını kimse bilemez.

En basit örnek 2 yıl öncesine kadar birisi size salgın hastalık olacak dünya bu hale gelecek ve altın bu kadar çok yükselecek demiş olsaydı gülüp geçerdiniz değil mi? İşte böyle kötü günlerde altın genellikle yükselir ve yatırımcısını mutlu eder.

Altından para kazanmak istiyorsanız en başta hangi vadede altın tutacaksınız bununda kararını vermelisiniz.

Mesela altın kısa vade yatırımı için pek kazançlı görünmese de genellikle altın uzun vadeli olarak insanların tercihi olmakta ve eninde sonunda sahibine para kazandırmaktadır.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

Döviz Neden Sürekli Yükseliyor?

Son zamanlarda farkındasınızdır döviz kurları oldukça yükselmekte. Bununla birlikte döviz üzerinden alışverişi yapılan her ürünede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir