Altın ve Gümüş Alarak Yatırım Yapmak

Her insan parasını değerlendirebilmek için yatırım yapmak ister. Herkesin parası kendine göre değerlidir ve zaten zor kazanıp biriktirmeye çalıştığı parayı en doğru şekilde kullanmak ister. Yatırım yapmak iyidir, fakat doğru yatırımı tercih etmek daha da önemlidir.

Hiç riske girmeden doğru bir yatırım yapmak istiyorsanız en sağlam yatırım aracı hiç şüphe yok ki altındır. Sizde eğer altın veya gümüş yatırımında bulunmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatli okumanızda fayda var.

Altın Fiyatları Nasıl Yükselir? 

Altın en sağlam ve güvenilir yatırımdır ve tüm dünyada böyle bilinir. En sağlam olduğu için ise sürekli değer kazanmaktadır.

Altın fiyatlarını yükselten en önemli olay, uluslar arası sorunlardır. Mesela iki ülke arasında savaş muhabbeti geçerse, özellikle Abd bu ülkelerden biri ise, insanlar savaş sırasında dünyada bir kriz çıkacağını düşünerek direk olarak paralarını altına yatırırlar. Böylece diğer yatırım araçları savaş sırasında düşüş yaşasa bile altın çoğu kişi tarafından tercih edileceği için yükselecektir.

Son dönemler abd ve k.kore arasında geçen olaylar altını yükseltmiştir. K.kore her füze denemesi yaptığında altın fiyatları uçmuştur.

Altını yükselten bir diğer neden ise dolardır. Doların yükselmesi altın fiyatlarını da yükseltir aynı şekilde dolar düştüğü zaman altın fiyatları da düşer.

Altına alternatif yatırım aracı nedir?

Bazen altın fiyatları gerçekten çok yükseliyor. Almak isteyen kişiler fiyatların yüksekliğinden çekinip mevcut fiyatların düşeceğini düşündüğü zaman alım yapmaktan çekinebiliyorlar. Böyle durumlarda altına alternatif yatırım olarak Gümüş vardır.

Gümüş altına göre çok daha ucuzdur. Fakat gümüşü fiziki olarak almak gümüşün çabuk bozulan yapısından dolayı sakıncalıdır. Fiyatı satarken çok düşeceğinden fiziki olarak gümüş alarak yatırım yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Gümüş Yatırımı Yapmak istiyorum Nereden Alabilirim?

Eğer yatırımınızı gümüşten yana kullanmak istiyorsanız ve çalıştığınız bir banka var ise bankacılık işlemlerinde gümüş alabilirsiniz. Banka hesabınız üzerinden gümüş alabilirsiniz, aldığınız miktar rakamsal olarak hesabınızda yazar ve fiziki olarak çekim yapamazsınız. Fakat şunu da belirtmekte fayda var, her banka gümüş satışı maalesef yapmıyor, öncelikle bankanızın gümüş satışı var mı diye araştırın ve eğer yok ise satış yapan banka bulun.

Gümüş Fiyatları nasıl Yükselir?

Gümüş fiyatları da aynı altın gibidir. Aynı sebeplerle yükselirler. Altının çok yüksek olduğu durumlarda yatırımcılar gümüşe yönlenirler.

Altın veya Gümüşü Bankadan mı Yoksa Kuyucudan mı Alayım?

Eğer altın veya gümüş yatırımında bulunmak istiyorsanız size kesinlikle banka üzerinden almanızı tavsiye ederiz.

Kuyumcudan aldığınız altın ve gümüşü nerede saklayacaksınız, evinizde özel bir kasaya bile koysanız risk olabilir fakat banka üzerinden alım yaparsanız daha güvenli olacaktır. Fakat şunu da en başta belirtmekte fayda var, banka üzerinden aldığınız altın yada gümüşü çekmek istediğinizde çekemezsiniz. Sadece rakamsal olarak hesabınızda kaç gram olduğu yazar.

Örnek verelim; Mesela banka hesabınızda bin lira var, Gram altının fiyatı ise 100 lira diyelim, paranızın tamamıyla 10 gram altın alabilirsiniz ve hesabınızda 10 gram altın olduğu yazar.

Altın ve gümüş alımını bankadan yapmanın diğer faydası ise, komisyonlarının düşük olması.

Mesela kuyumcudan aldığınız altın yada gümüşleri düşük fiyata alacaktır. Mesela kuyumcudan çeyrek altını 250 liraya aldınız, geri satmak istediğinizde altın fiyatları yine aynı rakamlarda ise, çeyrek altını kuyumcuya satarken ortalama 240 liradan geri alacaktır ve 10 lira civarında zararınız olacaktır. Fakat bankalarda bu komisyon farkı daha düşük miktarlardadır.

Güncelleme 24 mart 2018

Son zamanlarda altın ve gümüşün yükseldiğine şahit oluyoruz, bunun sebebi Abd bazı büyük ülkelere karşı gümrük vergisi uygulamaya ve vergileri yükselmeye başladı bu yüzden global risk olacağını düşünen yatırımcılar paralarını altın ve gümüş alarak güvenli limana geçmeyi tercih ediyorlar ayrıca doların yükselişinden dolayı altının gramının yükselmesine sebep veriyor.

Güncelleme: Tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 hastalığı sebebiyle güvenli liman olan altın ve gümüşe olan ilgi arttı ve daha önce hiç görmediği rakamlara yükseldiler. Bu güncelleme tarihinde gram altın 560 lira civarında geziyor. Kimsenin aklının ucundan geçmeyen bir hastalık sebebiyle tüm dünya karantinaya girdi ve yatırımcılar çareyi altında ve gümüşte bularak paralarının değerini korumaya çalıştı.

Hakkında admin

Ayrıca kontrol Edin

konut kredisi devri

Konut Kredisi Nasıl Devredilir?

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de kredi devri ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir